www.Ro1918.com

Eclipsa a trecut...scoate-ti ochelarii!

AcasaCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiți | 

Gheorghe BIZĂU - SALVATORUL DE LA MADRID

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 367
Data de inscriere : 22/02/2008

MesajSubiect: Gheorghe BIZĂU - SALVATORUL DE LA MADRID   Sam Mai 31, 2008 2:39 pm

Gheorghe Bizău este din Maramureș și, în momentul atentatelor din Madrid, se afla într-unul dintre „trenurile morții“. Am stat de vorbă cu el la câteva zile după atentate. Era internat în Spitalul Militar „Gomez Ulia“, după ce fusese rănit în timp ce încerca să salveze câțiva spanioli. Era în trenul de 7.15, în apropiere de Atocha, când a bubuit prima încărcătură. Explozia l-a smuls pe român din locul său și l-a azvârlit la zeci de metri depărtare. „Când m-am dezmeticit, am văzut vagonul desfăcut, cu jumate de acoperiș săltat spre cer. O femeie, într-un fâș roșu, urla – căzuse un semafor de tren peste ea. Lume fugea ca bezmetică pe peroane, să-și scape pielea.Unii o călcau în picioare”, spunea românul. Gheorghe a sărit printre șine și resturi de tren și a încercat să o tragă pe rănită de sub stâlp. A târât-o câțiva metri și a lăsat-o lângă un peron. Apoi s-a întors, pentru că văzuse un alt om prins între fiare. L-a scos și pe acela când „au bubuit alte bombe. Atunci m-a lovit o bucată mare de tablă și m-a pironit într-un zid. De omul ăla pe care voiam să-l ajut nu s-a mai ales nimic. Am reușit să mă ridic din nou și am văzut o imagine pe care nu o să o uit niciodată – treceam printre mâini desprinse din corpuri, printre bucăți de carne și fier... Erau oameni care strigau după ajutor, plini de sânge. Er u unii care vroiau să se ridice și nu mai aveau picioare“. Gheorghe nu știe ce s-a întâmplat cu femeia trasă de sub stâlp. A leșinat când au venit echipele de ajutor. Gheorghe s-a ales cu răni serioase. Ce e mai grav - suflul exploziei i-a fracturat coastele și i-a perforat ficatul. După atentate, românul-erou a primit ceva „de preț“: un permis de rezidență și promisiunea de a deveni cetățean spaniol. Gheorghe a rămas să muncească în construcții, la Madrid.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.Ro1918.com

Gheorghe BIZĂU - SALVATORUL DE LA MADRID
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
www.Ro1918.com :: Dezbateri :: Spanioli și italieni salvați de la moarte de români-
Mergi direct la: