www.Ro1918.com

Eclipsa a trecut...scoate-ti ochelarii!

AcasaCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiți | 

Adjudeni - Neamț, satul eroilor

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 367
Data de inscriere : 22/02/2008

MesajSubiect: Adjudeni - Neamț, satul eroilor   Sam Mai 31, 2008 2:37 pm

O bătrânică adusă de spate ne îndrumă spre familia Petrișor: „A, la Iosîf... Ală din Italia cu focu’. Mai mergeți 5-600 de metri și întrebați iară“. Acasă erau doar mama, Maria, de 62 de ani, și fiul Valentin, de 23 de ani. Aflăm că gestul dezinteresat a lui Iosif are corespondent și în alte fapte altruiste.

„În țară nu avea de lucru“

„O rudă de la Piatra-Neamț mi-a spus că ziarele și televiziunile vorbesc despre Iosif. Că a făcut ceva în Italia, dar nu știa exact ce anume. Eram îngrijorată pentru că nu știam dacă s-a întâmplat ceva cu el sau a făcut vreo faptă rea. M-am mai liniștit apoi. Cred că a scos bătrânii din flăcări pentru că erau oameni care aveau nevoie de ajutor. Cum să nu ajuți?“, a explicat gestul copilului său, cu o filosofie simplă, Maria Petrișor. Vărul Ciprian, vărul său, povestește că a fost ajutat de Iosif atunci când nevoia îi era foarte mare.
În țară nu avea de lucru, zona Roman fiind extrem de săracă, și a ajuns în Italia. „Iosif mi-a oferit cazare și masă, câteva luni, fără a avea vreo pretenție. Nici fratele meu, aflat tot la Roma, nu m-a putut ajuta. Iosif e săritor de felul lui. Dac-ar fi toți românii din Italia ca el, cred că altfel s-ar vorbi despre noi“, crede Ciprian. De altfel, ani întregi Iosif a fost sprijinul familiei, una numeroasă, cu opt băieți, el fiind cel mai mare dintre frați. Din cei opt copii, șapte sunt în Italia. I-a tras pe toți după el.

Salvare cu prețul vieții

Satul Adjudeni se poate lăuda și cu un alt erou. Din păcate, gestul altruist al lui Mihai Andrici, care avea 44 de ani, s-a sfârșit tragic. Pe 8 iunie 2002, aflat la muncă în Israel, acesta a murit în timp ce încerca să salveze de la înec doi adolescenți israelieni. Se afla pe o plajă din Tel Aviv și a auzit strigătele a doi tineri care erau în pericol de a se îneca. Alertați, Andrici și un cetățean israelian au plonjat în apă, încercând să-i scoată la mal, însă românul s-a lovit cu capul de un stabilopod și a murit înecat
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.Ro1918.com

Adjudeni - Neamț, satul eroilor
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
www.Ro1918.com :: Dezbateri :: Spanioli și italieni salvați de la moarte de români-
Mergi direct la: