www.Ro1918.com

Eclipsa a trecut...scoate-ti ochelarii!

AcasaCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiți | 

VASILE SMECICAȘ-DECORAT DE PRESEDINTE

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 367
Data de inscriere : 22/02/2008

MesajSubiect: VASILE SMECICAȘ-DECORAT DE PRESEDINTE   Sam Mai 31, 2008 2:36 pm

"Cu un vânt generos, altruism exemplar și dispreț față de pericol, a înfruntat un răufăcător înarmat care, după ce a comis un jaf într-un supermarket, încerca să fugă amenințând cu împușcarea celor prezenți. Chiar dacă a fost rănit, a reușit să blocheze jefuitorul și să-l rețină până la sosirea forțelor de ordine...Un exemplu de ardoare și alese virtuți civice“. Acest paragraf i-a fost dedicat de către Președinția Republicii Italia românului Vasile Smecicaș. El a fost decorat cu una dintre cele mai înalte distincții ale statului italian. Vasile a povestit cum a ajuns erou la Torino. Era pe 22 iunie 2002, iar românul se afla la cumpărături într-un supermarket din Torino. „ m auzit focuri de armă, apoi urlete. Am lăsat căruciorul și m-am dus spre intrare. Unul dintre bandiți era lângă ușă, înarmat, celălalt lua banii din casă. Două persoane fuseseră deja împușcate”. Vasile povestea că în acele momente se gândea la planul de „intervenție“ – „Știam că, în momentul ieșirii, unul dintre jefuitori ar fi trebuit să se întoarcă cu spatele la mine. S-a întâmplat exact cum am gândit. Am sărit în spatele unuia dintre bandiți și l-am imobilizat. El a întors pistolul să mă împuște în cap, dar m-am tras în dreapta. Două gloanțe mi-au trecut prin umăr“. Din cei peste 100 de oameni care se aflau în acel moment în supermarket, nimeni nu a intervenit. Românul s- descurcat singur: „L-am pus jos pe ăla de mă împușcase și i-am dat pumni în cap, de să nu se mai ridice de jos“. Când au venit carabinierii, s-au minunat. Polițiștii l-au felicitat, iar oficialitățile i-au promis premii. Vasile a stat o lună internat în spital, apoi s-a întors la meseria de excavatorist. După doi ani de la evenimentul din supermarket, românul a fost decorat. „Samariteanul se numește Daniel Bitiușcă, zidar, imigrant român“ B rtolomeo Clemente tocmai plecase de la serviciu. Conducea un Fiat Punto și mergea spre localitatea Ferrazze, de lângă Verona. În mașină mai erau doi colegi de-ai italianului, muncitori români. Era februarie - ceață și mâzgă. Într-o curbă, mașina italianului a derapat și s-a prăbușit în râul Rosella. Autoturismul s-a zdrobit de pietre și a rămas acoperit de apă. Cei trei pasageri erau inconștienți, atârnând în centuri. În acel moment, Daniel Bitiușcă se întorcea de la serviciu și a văzut tot accidentul. „Am sărit așa cum eram, îmbrăcat, în râu“. Nu i-a păsat de frig și de apele înghețate și a înotat până la mașina făcută praf. A scos doi inși; al treilea era prea prins între fiare. „Chiar dacă eram înghețat, am luminat mașina cu lanterna până când au sosit ajutoarele. Am încercat tot ce am putut ca să-l scap pe cel de la volan“, povestea românul. Cei salvați au fost chiar românii din mașina lui Clemente. Când pompierii au scos mașina din râu și au fost tăiate centurile, s-a constatat că Bartolomeo Clemente murise. „Imediat după accident, și înainte de sosirea pompierilor, un om cu accent străin, singurul martor al întâmplării, s-a aruncat fără să ezite în râu pentru a-i ajuta pe cei trei să iasă din apă. Samariteanul se numește Daniel Bitiușcă, 28 de ani, zidar, imigrant român – un om curajos (...)”, scria la vremea respectivă jurnalul italian „L’Arena“.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.Ro1918.com
Laetitzia

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 09/06/2008

MesajSubiect: impresionant   Lun Iun 09, 2008 10:11 pm

ce pacat ca la televizor la stiri nu vedem si astfel de fapte...nu stiu cat de mediatizate sunt in tarile in care s-au petrecut dar pacat ca noi romanii nu stim de ele...eu una nu am auzit de ele pana acum.
impresionant! Sad
ar trebui sa fie facute cunoscute! sa vedem noi insine ca avem multe motive sa ne pretuim tara...zicem de cei de afara ca ne detesta dar nici noi macar nu ne iubim prea mult (tara, poporu) ...ca altfell...multe s-ar schimba...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 367
Data de inscriere : 22/02/2008

MesajSubiect: ...   Mar Iun 10, 2008 1:18 am

prin NOI trebuie sa devina cunoscute daca in tara asta nu avem presa, clasa politica, nimic.Ei bine poate Romania nu o avea presa, clasa politica etc...dar exista Poporul...existam Noi Romanii, care vom lupta pana la ultima strigare!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.Ro1918.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: VASILE SMECICAȘ-DECORAT DE PRESEDINTE   

Sus In jos

VASILE SMECICAȘ-DECORAT DE PRESEDINTE
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
www.Ro1918.com :: Dezbateri :: Spanioli și italieni salvați de la moarte de români-
Mergi direct la: