www.Ro1918.com

Eclipsa a trecut...scoate-ti ochelarii!

AcasaCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiți | 

RAMONA IANUȘ - "ÎNGERUL ROMÂN"

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 367
Data de inscriere : 22/02/2008

MesajSubiect: RAMONA IANUȘ - "ÎNGERUL ROMÂN"   Sam Mai 31, 2008 2:35 pm

„Mi-a fost frică, dar am făcut ceea ce consider că ar fi făcut oricine în locul meu”. Ramona Ianuș este cea care acum un an era numită „Îngerul Român“. Pe 17 octombrie 2006, la Roma, avea loc unul dintre cele mai grave accidente de metrou din Italia. În stația Piazza Vittorio Emanuelle, două garnituri de metrou s-au ciocnit, sute de oameni fiind răniți. Ramona – care se afla în al doilea vagon al unei garnituri – povestește: „Era un haos acolo. Am încercat să scap. Am văzut un domn care era plin de sânge și implora să fie șters, să vadă unde are rana. La început, l-am șters cu mâinile, pentru că nu aveam nimic la îndemână. Apoi, l-am văzut pe Mario care era prins cu picioarele sub fiare. M-am aplecat și i-am stat alături. L-am ținut pe umărul meu“. Românca a mai ajutat și alți italieni prinși între fiare și i-a liniștit pe câțiva care, speriați de fumul gros, intraseră în panică. Câțiva martori au povestit că Ramona a fost văzută ajutând câțiva oameni cu masaje cardiace sau cu respirație gură la gură. După sosirea pompierilor și a medicilor, Ramona a dispărut în mulțime. Și ea era rănită, însă nu a vrut să stea, de frică. Nu avea permis de muncă și risca expulzarea. A fost găsită apoi de unul dintre cei salvați: de pe patul de spital, Mario a apelat apoi la jurnaliștii italieni pentru a o găsi pe cea care-l salvase. „Se poate spune că Roma a adoptat-o pe Ramona și sperăm că, în curând, va deveni una de-a noastră“, spunea la vremea respectivă primarul capitalei Italiei, despre eroul român. Deși a luat-o de la capăt de atâtea ori, nu se potolește - are de gând să se întoarcă în România și să rămână, dacă va găsi un loc de muncă pentru măcar 500 de euro pe lună. Dacă nu va găsi, e hotărât să plece în Australia. Că nu i-a mers rău de când a luat lumea la picior, acum 18 ani: „Când am plecat în Germania aveam 60 de chile cu tot cu valiză, acum am aproape 100“. De la 7 .00 dimineața la 17.00 este șofer pe camion la un depozit de materiale, de la 19.00 la 23.00 lucrează într-o spălătorie auto, iar între timp salvează vieți. Te și miri când are timp. Ai zice că și-a netezit drumul spre Rai.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.Ro1918.com

RAMONA IANUȘ - "ÎNGERUL ROMÂN"
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Aliye "fara copii mei niciodata"

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
www.Ro1918.com :: Dezbateri :: Spanioli și italieni salvați de la moarte de români-
Mergi direct la: